Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto inwestować w rozwiązania smart dla domu. Inteligentny budynek to taki, w którym działają różnego rodzaju automatyczne komponenty. Mogą one reagować na zmieniające się warunki otoczenia, czy nawet pory roku. Wszystko za sprawą koncepcji Internetu Rzeczy. Czy smart home jest dziś wyznacznikiem nowoczesności? Sprawdźmy to!
Pojmowanie nowoczesności przez pryzmat inteligencji
Dla sprostowania: Smart TV, nowoczesna lodówka, czy też wieża multimedialna, nie są urządzeniami, które sprawiają, że dom staje się inteligentny. Same w sobie, w sposób indywidualny nie potrafią działać automatycznie. Co innego, jeżeli są one połączone w jeden wspólny system.
Inteligentny dom to zatem taki, w którym wszystkie mechanizmy są zintegrowane połączeniem internetowym. Dzięki czemu mogą współpracować ze sobą, wyręczając tym samym człowieka w wielu różnych zadaniach. Ten zaś może swobodnie sterować nimi za pomocą własnego smartfona bądź tabletu lub innych inteligentnych rozwiązań – przycisków, modułów, gotowych systemów zarządzania.
Idealnym przykładem może być tutaj wspólne działanie systemu oświetlenia, rolet oraz mediów. Gdy użytkownik inteligentnego budynku budzi się rano o określonej godzinie, system smart może automatycznie wpuścić do pomieszczenia promienie słoneczne, odsłaniając rolety. Dodatkowo może włączyć ulubioną muzykę, która delikatnie wyciągnie człowieka z łóżka. Gdy ten wstanie i będzie przemieszczać się, np. do kuchni, czujniki ruchu zaimplementowane w korytarzu automatycznie włączą światło, aby rozświetlić dalszą drogę. Użytkownik może też jednym ruchem palca na ekranie smartfona zaparzyć sobie kawę w ekspresie, czy też włączyć telewizor. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie i co najważniejsze – bezpiecznie.
Inteligentny budynek a nowoczesność
Odpowiadając na pytanie we wstępie, czy inteligentny budynek jest wyznacznikiem nowoczesności – nie do końca. Pierwsze próby zastosowania systemów z zakresu automatyki dla domu i budynku miały miejsce już w 1975 roku. Nie jest to więc najnowocześniejsza technologia. Niemniej jednak z każdym kolejnym rokiem powstawało wiele nowych rozwiązań.
Dziś mamy znacznie więcej możliwości niż 40-50 lat temu. Inteligentne budynki wyposażone są w liczne rozwiązania, które podnoszą poziom bezpieczeństwa domowników, zwiększają ich komfort oraz przynoszą liczne oszczędności. Przy równoczesnym zachowaniu standardów ekologicznych.
Wśród rozwiązań, które stosowane są w projektach inteligentnych budynków, znajdują się między innymi:
- urządzenia elektryczne oraz smart gniazdka;
- oświetlenie, klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja;
- systemy audio i wideo oraz inne multimedia;
- systemy zużycia wody;
- systemy przesłon okiennych;
- rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, w tym rozwiązania antywłamaniowe.
Systemy automatyki budynkowej mogą również operować asystentami AI, tj. Google, Siri, czy Alexa. To właśnie one mogą być z jednej strony uznawane za wyznacznik nowoczesności, gdyż przed pięćdziesięcioma laty ich nie było. Mogą one pomagać w wykonywaniu codziennych obowiązków, np. przypominać o ważnym wydarzeniu.